Kam patrí dezertná vidlička a kam nôž na maslo? Návod, ako prestrieť príbor
Klubový tanier, vidlička na ryby, pohár na červené víno, dezertný príbor, nôž na hlavné jedlo. Každý jeden kúsok má na stole svoje miesto. Hoci sa môže zdať, že prestrieť príbor na stôl môže byť veda, s trochou tréningu a naším návodom to hravo zvládnete. Kam patrí dezertný príbor? Ako ďaleko od okraja stola položiť podkladový tanier? A aký je rozdiel medzi vidličkou na hlavné jedlo a vidličkou na ryby? Aj to sa dozviete v našom článku.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do samotného ukladania príboru na stôl, vyhraďte si čas na jeho kontrolu. Kontrolu toho, či máte v súprave všetky kúsky rovnakého tvaru, či vidličky alebo lyžičky nie sú ohnuté, či sú dobre umyté a na záver ich utierkou dobre vyleštite. Lebo aj obyčajná šmuha môže pokaziť zážitok z neobyčajnej večere.
Základné pravidlá pri prestieraní príboru na stôl
Majákom v mori všetkých tých príborov, pohárov, tanierov a tanierikov nám môže byť jednoduché a základné pravidlo. Vlastne, základné pravidlá sú dve. Prvé z nich znie: na stôl prestierame iba príbor, poháre a taniere, ktoré budeme počas stolovania používať.
Druhé základné pravidlo pri prestieraní príboru hovorí aj o umiestnení samotných vidličiek, lyžičiek, nožov. Umiestnenie príboru má prísnu a jednoduchú logiku. Príbor usporiadame od podkladového tanier (tanier, na ktorý budeme pokladať taniere s jedlom) smerom von.
Čo to znamená? Najbližšie k tanieru je príbor, ktorý budeme používať ako posledný, najďalej od taniera – aby sme ho rukou mohli čo najlepšie uchopiť – je naopak príbor, po ktorom siahneme ako po prvom. Umiestnenie príboru je rozdelené tiež podľa strán: naľavo od taniera vidličky, napravo lyžičky a nožíky.
Ak pred polievkou plánujeme servírovať ako predjedlo ustrice, vedľa polievkovej lyžice úplne vpravo bude ešte špeciálna vidlička na ustrice. Buďme však úprimní – k takémuto prestieraniu až tak často nedochádza.
Ako má vyzerať správne prestretý príbor na stole
Prirodzene, druhé pravidlo môžeme rozmeniť ešte na drobné. Exkluzívne prestretý stôl sa totiž ukrýva v detailoch. Začneme klubovým, podkladovým, niekedy označovaným tiež ako bufetovým tanierom. Je to tanier, na ktorý neservírujeme žiadne jedlo – pokladáme naň taniere s pokrmami. Poslúži však ako základný orientačný bod pri prestieraní príboru. Kam s ním?
Podkladový tanier umiestnime asi 2 cm od okraja stola. A pokračujeme príborom. Plánujeme ako predjedlo podávať chlieb? Potom vľavo hore nad podkladovým tanierom nesmie chýbať tanierik na chlieb, na ktorý krížom položíme aj nôž na maslo. A kam s ďalším príborom?
Dezertný príbor – vidlička, lyžička a výnimočne aj nožík – umiestnime nad tanier. Tento príbor môžeme použiť nielen na sladkú bodku, ale tiež na predjedlo. A ako dezertný príbor správne umiestniť? Položíme ho horizontálne a časti určené na používanie striedame: lyžička môže smerovať doľava, vidlička doprava a nožík zas doľava.
Nad tanierom majú tiež svoje miesto poháre – na vodu, na biele víno, na červené víno a na šampanské. Drobná pripomienka: prestierame iba tie poháre, ktoré budeme používať. Ak vieme, že šampanské ostane v daný deň iba v chladničke, pohár na šampanské bude spokojnejší v sekretári ako na stole.
Ako správne usporiadať poháre na stole? Predstavme si číslo štyri na hracej kocke: v spodnom riadku nasledujú zľava doprava pohár na šampanské a pohár na víno. V hornom riadku je poradie v rovnakom smere takéto: najprv pohár na vodu, potom pohár na sherry či iný aperitív. Ak máme menej pohárov, začneme ukladať od spodného riadku.
Poháre máme prestreté a teraz späť k príboru na stole. Tu platí, že naľavo od taniera dávame vidličky, napravo nožíky a lyžice. Výnimkou je len spomínaná vidlička na ustrice, podávané ako predjedlo, ktorá si svoje miesto nájde úplne vpravo.
Najďalej od taniera je polievková lyžica, bližšie k tanieru môže nasledovať lyžica na kávu/čaj, nožík na rybu, nožík na hlavné jedlo, ktorý v prípade servírovania steaku môžeme zameniť za steakový nôž, a nožík na šalát.
Z vidličiek umiestnime najďalej od taniera tú na rybu, bližšie k tanieru dáme vidličku na hlavný chod a nasleduje prípadne vidlička na šalát. A čo obrúsok? Ten môže byť zviazaný sponou na podkladovom tanieri, prípadne zložený naľavo od vidličiek.
Aké druhy príboru poznáme?
Medzi hlavné druhy príboru patrí príbor na hlavné jedla, príbor na ryby, dezertný príbor a servírovací príbor. Ako napovedá názov, servírovací príbor patrí do rúk hostiteľovi, resp. obsluhujúcim, týmto príborom sa iba servíruje, jedlo sa ním nekonzumuje. Ide o rôzne kliešte, špeciálne lyžice na šalát, lopatky či vidličky na šalát.
Každý typ príboru sa svojím vzhľadom mierne líši – tu forma prísne nasleduje funkciu. Napríklad, vidlička na rybu v porovnaní s vidličkou na hlavné jedlo má širšie zúbky a tiež zárez uprostred. Vďaka svojmu tvaru tak konzumentovi uľahčí vykostenie či stiahnutie kože z ryby. Nožík na ryby má v porovnaní s nožíkom na hlavné jedlo zas širšiu a ostrejšiu čepeľ. Tvar tohto nožíka je rovnako prispôsobený na krájanie a vykosťovanie ryby.
Vďaka správne zvolenému a prestretému príboru tak svojim hosťom dokážete dopriať nielen zážitok ako v špičkovej reštaurácii, ale tiež zjednodušiť a spríjemniť konzumáciu vami pripravených jedál. Sú to detaily, ktoré robia rozdiel medzi dobrým a výnimočným hostiteľom.
Chcete si pozrieť nové sady príboru alebo jednotlivé kúsky? Všetko potrebné nájdete v našej kategórii Príbory.